Fudbaleri Čelsija doneli su svom treneru Mauriciju Sariju prvi trofej u karijeri - onaj namenjen osvajaču Lige Evrope.

U finalu drugog po rangu evropskog takmičenja "plavci" su savladali Arsenal rezultatom 4:1.

Prvo poluvreme završeno je bez pogodaka, ali je u drugom viđena prava goleada - za manje od pola sata igre postignuto je pet pogodaka. Žiru je "probio" led, a Azar postavio konačan rezultat.

SASTAVI TIMOVA

Čelsi (4-3-3): Kepa - Aspilikueta, Kristensen, David Luiz, Emerson - Kante, Žoržinjo, Kovačić - Pedro, Azer, Žiru.

Arsenal (3-4-3): Čeh - Sokratis, Koščelni, Monreal - Mejltland-Najls, Toreira, Džaka, Kolašinac - Lakazet, Ozil, Obamejang.

21:00 - UTAKMICA JE POČELA

21:07 - POČETNO ODMERAVANjE SNAGA

Pokušao je Čelsi odmah po kretanju sa centra da iznenadi rivala. Luiz je uputio centaršut u kazneni prostor Čeha, ali je golman Arsenala uspeo da preseče to dodavanje i uhvati loptu.

Do izglednije šanse u devetom minutu je došao Arsenal, Obamejang je imao otvorenu poziciju za šut, ali je poslao loptu daleko od gola. Dva minuta kasnije "plavci" su pripretili preko Azara. Primio je odličan pas, ali je predugo držao loptu u nogama pa mu je jedan od odbrambenih igrača Arsenala oduzeo.

21:18 - NEMA PENALA ZA ARSENAL, ROKI ODMAHUJE RUKOM

Oboren je Lakazet posle duela u kaznenom prostoru Čeha, ali ništa od jedanaesterca. Roki je samo odmahnuo rukom, nakon konsultacije sa VAR sobom. Nije bilo čak ni potrebe da se pogleda snimak ove situacije.

Arsenal je u velikoj ofanzivi. Dva puta je Džaka ubacio loptu iz kornera, odlično centrirao, ali nije bilo nikoga ko bi dobro zahvatio loptu i pripretio Čehu.

21:29 - ODLIČAN POKUŠAJ DžAKE, ODGOVOR EMERSONA

Odličan šut Džake u 29. minutu utakmice. Lopta je "prozujala" tik iznad prečke i završila u gol autu.

Čelsi je odgovorio preko Emersona, koji je takođe primio pas izvan šesnaesterca i šutirao iz obećavajuće pozicije, ali je njegov pokušaj izblokiran.

Ponovo Emerson u odličnoj šansi! Igrao se 34. minut kada je Emerson "raspalio" po sredini gola, ali se Čeh dobro postavio i lako odbranio ovaj pokušaj.

21:40 - ČEH ODLIČAN PROTIV BIVŠEG KLUBA

Čelsi uporno pokušava da dođe do vođstva u finišu prvog poluvremena. Pas nadomak peterca primio je Žiru, uspeo da uputi šut, ali nije zahvatio loptu onako kako je želeo. Išao je taj šut u okvir gola, u Čehov donji levi ugao, ali je iskusni golman uspeo da spasi svoju mrežu.

21:45 - KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Posle prvih 45 minuta igre rezultat je 0:0. Još uvek nema golova na "Olimpijskom stadionu" u Bakuu.

22:02 - POČELO JE DRUGO POLUVREME

22:05 - ŽIRU POGODIO ZA VOĐSTVO ČELSIJA

Čelsi je u drugom poluvremenu nastavio tamo gde je stao u prvom. Od starta drugog dela igre je napao gol Arsenala i trud se isplatio već u 49. minutu. Emerson je poslao nešto nižu loptu u šesnaesterac "tobdžija", Žiru je uspeo da je zahvati glavom i pošalje u gol Čeha.

22:17 - "PLAVCI" BRZO DUPLIRALI VOĐSTVO

Čelsi je brzo duplirao prednost u Bakuu. Strelac je Pedro u 60. minutu. Azar mu je "proturio" loptu, a Pedro odlično šutirao sa ivice šesnesterca za 2:0.

22:22 - 3:0 ZA ČELSI, AZAR NA LISTI STRELACA

Sa bele tačke do 3:0. Velika prednost za Čelsi od 65. minuta! Ovoga puta nije bilo nimalo dileme, Roki je bez razmišljanja pokazao na belu tačku kada je oboren Žiru, a Azar je sa penala smireno povisio vođstvo "plavaca".

Emeri je odreagovao dvostrukom izmenom. Na terenu su Gvenduzi i Ivobi, umesto Monreala i Toreire.

22:26 - IVOBI VRAĆA NADU ARSENALU

Ušao je u igru u 66. minutu, a samo tri minuta kasnije zatresao mrežu. Ivobi je ušao na teren umesto Toreire i ispostavilo se da je to bio odličan potez trenera Arsenala. Dobio je loptu na ivici šesnaesterca, šutirao iz prve i postigao fantastičan pogodak.

Prvu izmenu na meču napravio je Sari. U 71. minutu Pedra je zamenio Vilijan.

22:30 - AZAR DVOSTRUKI STRELAC

Nije Čelsi dozvolio igračima Arsenala da se previše raduju, od 72. minuta rezultat je 4:1. Žiru je asistirao, a Azar postigao svoj drugi gol večeras u Bakuu. Čelsi je nadomak trofeja Lige Evrope.

U 76. minutu Sari je napravio novu promenu u sastavu. Barkli je ušao na teren umesto Kovačića. Emeri se takođe odlučio za izmenu minut kasnije. Vilok je zamenio Ozila.

22:43 - SMIREN FINIŠ UTAKMICE, "PLAVCIMA" SE NE ŽURI

Ređale su se šanse i nakon 72. minuta kada je Čelsi poveo 4:1, ali promene rezultata u nastavku nije bilo. Od 80. minuta ušlo se nešto smirenije u sam finiš utakmice.

"Plavcima" se ne žuri, drže loptu u nogama, ne želeći da dozvole da se promeni rezultat.

22:47 - IGRAĆE SE JOŠ TRI MINUTA

Toliko je arbitar Roki odlučio da produži ovaj meč. Ali već je jasno - Čelsi je osvajač trofeja Lige Evrope.

Pred sam početak nadoknade Azar je napustio teren, a zamenio ga je Zapakosta. Belgijanac je ispraćen gromoglasnim ovacijama.

22:49 - KRAJ UTAKMICE

Italijanski arbitar Đanluka Roki odsvirao je kraj utakmice. Fudbaleri Čelsija podići će trofej namenjen osvajaču Lige Evrope. Oni su u Bakuu u finalu savladali Arsenal rezultatom 4:1.